„Big short” - 3 lipca (sobota) o godz. 21:00
Oparta na faktach historia wydarzeń, których skutkiem był globalny kryzys gospodarczy pierwszej dekady XXI wieku. Grupa mężczyzn, balansujących na granicy prawa, dokonuje serii spekulacji i malwersacji. Ich działania prowadzą do gigantycznej zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku świata. Fabułę filmu tworzą trzy równoległe historie. Jeszcze przed krachem finansista Michael Burry (Christian Bale) przeczuwa, że współczesny amerykański rynek jest oparty na rozwiązaniach zwiastujących katastrofę. Postanawia zarobić na tej wiedzy. Kiedy o jego działaniach dowiaduje się Jared Vennett (Ryan Gosling), również zamierza wykorzystać je dla własnych celów. Wieści o strategii podjętej przez Burry'ego i Vennetta docierają do idealisty walczącego z korupcją, Marka Bauma (Steve Carell). O pomoc proszą giełdowego wyjadacza (Brad Pitt). Scenariusz filmu, oparty na książce Michaela Lewisa „Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady”, otrzymał Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Za rolę Michaela Burry'ego Christian Bale otrzymał nominację do tej nagrody.
„Bezsenność w Seattle” - 11 lipca (niedziela) o godz. 21:30
Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych, jakie powstały w historii kina. W wigilię Bożego Narodzenia dziennikarka Annie Reed (Meg Ryan), jadąc nocą z Baltimore do Waszyngtonu, słyszy przez radio, jak mały chłopiec z Seattle, Jonah (Ross Malinger) zwierza się ze swego największego marzenia i życzy swojemu ojcu, żeby znalazł sobie nową towarzyszkę życia, bo ten żyje samotnie od półtora roku, od czasu śmierci swojej żony - a matki chłopca - i wciąż pozostaje pogrążony w głębokim smutku. Annie bardzo wzruszają te słowa. Gdy później w audycji bierze również udział jego ojciec, Sam Baldwin (Tom Hanks) i wielką czułością opowiada o miłości do swojej byłej żony, Annie zdaje sobie sprawę, że zawsze marzyła o takim mężczyźnie i oto jakaś magiczna więź połączyła w tej chwili ich losy, pomimo iż dzielą ich tysiące mil. Nigdy nie była szczęśliwa ze swoim obecnym narzeczonym, Walterem (Bill Pulman), więc tym bardziej angażuje się w poszukiwania tego Jedynego, chociaż zna tylko jego głos. Sam Baldwin staje się wręcz obsesją jej życia, natomiast on nawet nie podejrzewa jej istnienia. Ale Annie jest wystarczająco zdesperowana, by napisać do niego list i zaproponować mu spotkanie w Dniu Zakochanych na dachu Empire State Building w Nowym Jorku. W głębi duszy wierzy bowiem, że gdy go spotka, wtedy spełnią się jej marzenia o prawdziwym szczęściu...
Film „Bezsenność w Seattle” odniósł niebywały sukces na całym świecie. Wielka w tym zasługa pary odtwórców ról pierwszoplanowych. Meg Ryan była trzykrotnie nominowana do Złotych Globów, a zagrała również w takich filmach, jak: „Kiedy Harry poznał Sally”, „Ziemia obiecana”, „The Doors”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę” czy „Miasto aniołów”. Tom Hanks to dwukrotny laureat Oscara za role w dramatach: „Filadelfia” i „Forrest Gump” oraz nominowany do tej najważniejszej filmowej nagrody za kreację w „Szeregowcu Ryanie”. Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny.
„Chętni na kasę” - 15 lipca (środa) o godz. 21:00
Mocne kino w doborowej obsadzie. Grupa wytrawnych oszustów (Paul Walker, Idris Elba, Hayden Christensen, Chris Brown i Michael Ealy) przeprowadza serię zuchwałych napadów na banki. Członkowie szajki są już jednak zmęczeni swoją niebezpieczną profesją i marzą o wycofaniu się z interesu. Chcą jeszcze tylko zorganizować ostatni, spektakularny skok, na którym mogliby zarobić 25 milionów dolarów. Niestety, zadanie nie będzie tak łatwe, jak początkowo sądzili. Po piętach depcze im para zawziętych gliniarzy (Matt Dillon i Jay Hernandez), którzy zrobią wszystko, aby ich dopaść i doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości...
Film otrzymał dwie nominacje do nagrody Czarnej szpuli w kategoriach najlepszy scenariusz kinowy i najlepsza obsada.
„Tamte dni, tamte noce” - 18 lipca (niedziela) o godz. 22:00
Włoskie lato 1983 roku. Elio (Timothée Chalamet - „Interstellar”, „Lady Bird”, „Król”), dojrzały jak na swój wiek siedemnastolatek z żydowsko-amerykańskiej rodziny, spędza wakacje w rodzinnej willi w sielskim pejzażu północnych Włoch. Czas beztrosko upływa mu na przepisywaniu i graniu utworów muzyki klasycznej, czytaniu lub flirtowaniu ze swoją przyjaciółką (Esther Garrel). Pewnego dnia jak co roku w willi pojawia się stażysta. Tym razem to Oliver (Armie Hammer - „The Social Network”, „J. Edgar”, „Kryptonim U.N.C.L.E.”) - czarujący, 24-letni amerykański doktorant, mający pomagać ojcu Elio, wybitnemu profesorowi archeologii (Michael Stuhlbarg - „Poważny człowiek”), specjalizującemu się w sztuce grecko-rzymskiej. Pośród skąpanych w słońcu, zachwycających krajobrazów Elio i Oliver odkrywają uderzające do głowy piękno budzącego się pożądania, które na zawsze odmieni ich życie.
Film ten powstał na podstawie powieści pod tym samym tytułem, której autorem jest André Aciman. Scenariusz napisał wybitny angielski twórca filmowy, James Ivory („Pokój z widokiem”, „Powrót do Howards End”, „Okruchy dnia”) i otrzymał za to dzieło Oscara. Były też trzy nominacje do tej najważniejszej filmowej nagrody. Pierwszą otrzymali producenci „Tamtych dni, tamtych nocy” - Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears za najlepszy film roku. Timothée Chalamet był nominowany w kategorii: Najlepszy aktor pierwszoplanowy.
Członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej docenili również twórcę piosenki „Mystery of Love” (Sufjan Stevens). Również trzykrotnie nominowano ten film do Złotych Globów: Najlepszy dramat, Najlepszy aktor w dramacie - Timothée Chalamet i Najlepszy aktor drugoplanowy - Armie Hammer. Podejmując się reżyserii tego filmu, Włoch Luca Guadagnino zamknął swoją głośną trylogię („Jestem miłością”, „Nienasyceni”) i zdobył Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film europejski 2018 roku.
„American Hustle” - 24 lipca (sobota) o godz. 21:00
Dramat historyczny z plejadą gwiazd w obsadzie i jedenastoma nominacjami do Oscara. Film ten opowiada historię błyskotliwego oszusta finansowego, Irvinga Rosenfelda (zdobywca Oscara Christian Bale), który dorabia do pensji właściciela pralnii, sprzedając fałszywe arcydzieła malarstwa i pobierając prowizje od fikcyjnych pożyczek. Jego życie nabiera blasku, gdy wspólniczką w przekrętach i wkrótce potem kochanką zostaje niejaka Sydney Prosser (nominowana sześciokrotnie do Oscara, Amy Adams) z amerykańskiej prowincji, która z powodzeniem uchodzi w Nowym Jorku za Brytyjkę z arystokratycznym rodowodem.
Kłopoty zaczynają się, gdy oboje wpadają w pułapkę zastawioną przez chorobliwie ambitnego, agenta FBI Richie’go DiMaso (nominowany ośmiokrotnie do Oscara Bradley Cooper). Unikają kary długoletniego więzienia, bo zgadzają się pomóc mu w jego operacji antykorupcyjnej. Ich pierwszym celem jest Carmine Polito (nominowany dwukrotnie do Oscara, Jeremy Renner). Ten szanowany polityk z New Jersey zamierza przywrócić dawną świetność słynącemu z hazardu Atlantic City, ale brakuje mu na ten szczytny cel funduszy. Agent DiMaso jest pewien, że przy okazji chce on zaoszczędzić też coś na prywatne wydatki. Aby przyłapać Polito na przyjęciu łapówki, podszywa się pod doradcę szejka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który zamierza zainwestować ogromne sumy w Ameryce.
Para oszustów wspiera agenta federalnego w tej misji, jako jego konsultanci. Niczym zahipnotyzowani wchodzą w ten równie niebezpieczny, co pociągający świat wpływowych lobbystów z Kongresu i mafii ze Wschodniego Wybrzeża. Ale dopiero gdy do gry wkracza nieprzewidywalna żona Irvinga, Rosalyn (zdobywczyni Oscara, Jennifer Lawrence), piękna, znudzona i zazwyczaj… pijana, świat skorumpowanej władzy nieuchronnie zaczyna zmierzać do ruiny, podobnie jak ta operacja antykorupcyjna.
„American Hustle” opowiada o jednym z najbardziej niewiarygodnych skandali korupcyjnych, które wstrząsnęły Ameryką. Cześć wydarzeń w tym filmie to fikcja, ale cześć to jednak prawda, szokująca, ponura i zarazem rozbrajająco śmieszna. Ten film gra mistrzowsko na emocjach. Wielka w tym zasługa wspaniałych odtwórców ról pierwszoplanowych i jego twórcy, zarazem autora scenariusza, jak i reżysera - Davida O. Russella, którego poprzednie filmy, to: „Fighter” i „Poradnik pozytywnego myślenia”.
„American Hustle” to jeden z najważniejszych amerykańskich filmów tej dekady. Otrzymał aż jedenaście nominacji do Oscara i to w najważniejszych kategoriach: Najlepszy film (docenieni zostali jego producenci: Charles Roven, Jonathan Gordon, Megan Ellison i Richard Suckle), Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Christian Bale), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Amy Adams), Najlepszy aktor drugoplanowy (Bradley Cooper), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Jennifer Lawrence), Najlepsza scenografia (Heather Loeffler, Judy Becker), Najlepsze kostiumy (Michael Wilkinson), Najlepszy montaż (Alan Baumgarten, Crispin Struthers, Jay Cassidy), Najlepszy scenariusz oryginalny (David O. Russell, Eric Warren Singer) i Najlepsza reżyseria (David O. Russell). Zdobył też trzy Złote Globy i trzy nagrody BAFTA oraz 16 innych nagród i wiele nominacji do najważniejszych filmowych wyróżnień.
Zaplanuj filmowe wieczory z Telewizją NOWA TV!